Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla seniorów

30 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Finansowy

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów oraz swoboda mienia z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w planie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus

– W klubie z planowanym wprowadzeniem kolejnego kroku znoszenia ograniczeń powiązanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt rozporządzenia w ostatniej sytuacji.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w myśli ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w klubie z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla seniorów, możliwość czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w projektu zakrywania ust i nosa, a też wprowadza zmiany w obszarze przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu i mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania wprowadzone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W planie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być dostarczane pod warunkiem, że zachowane będą poważne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja układa się również przywrócenie prace w celach handlowych o wielkości sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła uznana na zasadzie dotychczasowego rozporządzenia, jednakże przy założeniu, że ograniczono grupę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub udzielane są usługi. Nadal – do odwołania będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia kampanii usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja układa się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem będącym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w ról konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w klubie z prowadzeniem prace zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających naukę w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z wskazówki na sytuację epidemiczną nie działa to kobiet prowadzących zawód medyczny oraz osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub handlowe w walutach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia wprowadzenia w działanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się i czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w projektu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób będących w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie mogło być w niniejszym jedynym czasie pięć osób, oprócz osób będących w mieniu tego kultu.

Na sile rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie czerpanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza też zmiany, jeżeli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Daj ocenę