Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Doradca Finansowy

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często wykonujemy wiele przelewów naraz dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko dojechały do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią to stanowić niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego stanowiska a pewnie świadczyć za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkowniku

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, które możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a tak zostanie rozesłany do ważnej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy powołuje się nowe konto a potrzebuje zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W niniejszym fakcie problem stoi się wiele dużo ważny. Bank nie płaci za pomyłki mężczyzn w niniejszej idei a prawdopodobnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W niniejszym wypadku można jedynie umówić się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie większa niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie za wysokich przelewów z chwilą przyszłą można w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna suma była ciemniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to największy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za niewielki lub za długi czas cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje przygotowany i ktoś z banku skontaktuje się z jego zleceniodawcą.

Brak w pór cyfr lub złe ich wprowadzenie to teraz zupełnie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w ciągu paru dni roboczych (czas oczekiwania może dzielić się w zależności od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w numerze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy spowodować:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – łatwe w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie zazwyczaj jest możliwa (szukaj porad w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, i jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank potrafi nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, gdy w przepisie jest zapis, że organizacja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje toż wprawdzie regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dzieli się i szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), ważna ją otworzyć. Natomiast gdy pieniądze poszły już na dalekie konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze a bądź wtedy w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest toż wprawdzie wyłącznie dobra wola, nie obowiązek. Na mierze zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zadanie dobre z danym życiem oraz zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do wypłaty na mierze zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest zobowiązany do wydania pomoce w naturze, i jeżeli to ciężkie, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to obowiązek zwrotu pieniędzy (w finale istniałoby toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, jaka wymaga odzyskać swój majątek. Zapewne nie jest pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze stroną natomiast nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas dużo kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może wziąć opłatę. Dodatkowa technologia jest wdrażana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała znane i wymaga zaangażowania pracowników firmy. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale z podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank podejmie się pomocy w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również dobrze. W zależności od firm potrafi stanowić to suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę